Chovancův "blitzkrieg" na spravedlnost

Chovanec a Tuhý likvidují poslední naději, že i politici mohou být voláni před spravedlnost. Jak jinak si vysvětlit útok na šéfa protimafiánské jednotky?

Když Pavla Zemana jmenovali do funkce vrchního státního zástupce, běžný občan deprimovaný arogancí zkorumpovaných politických elit a kmotrovskými praktikami tušil, že se v české kotlině začíná dít něco pozitivního. S nástupem Lenky Bradáčové se tušení proměnilo v jasné signály. Konečně se ukázalo, že i zkorumpované politiky může dostihnout spravedlnost. Zatknutí Davida Ratha s krabicí plnou milionů byl mistrovský kousek policie a státních zástupců a následovaly další.  

Dalo se předpokládat, že reakce kmotrovských temných sil  na sebe nenechá dlouho čekat. Stačí si vzpomenout na potupné a zcela neodůvodněné odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, který musel odejít takřka z hodiny na hodinu. Následoval boj o Lenku Bradáčovou a naše justice nakonec jednu bitvu s gangstery vyhrála. Vrchní státní zástupkyně Bradáčová byla jmenována. Kmotři ODS, Rittig a spol. ztratili jistou půdu pod nohama.

Dnes se útok na bojovníky proti kmotrům opakuje. Nečekaný výpad tentokrát přichází ze strany politické reprezentace ČSSD. Mají někteří její spojenci strach, když nemohou ovlivňovat vyšetřování trestních případů protimafiánského Šlachtova útvaru?  Aféra Vidkun, v níž je obviněn primátor Olomouce za ČSSD a vystupují v ní staré známé firmy jako Langer a spol., může některé politiky vážně ohrozit. A tak na scénu nastupují ministr vnitra Chovanec s policejním prezidentem Tuhým a bývalým příslušníkem StB, náměstkem Laubem, aby odstranili Šlachtu. Postup je jednoduchý. Pod zástěrkou bleskové reformy, o které věděl jen málokdo, bude do tří týdnů podřízena kontrole protikorupční elitní jednotka. Nemají-li zbraně na českou justici, alespoň takto chtějí paralizovat to nadějné, co zbývá v české policii? Překotná rychlost postupu zarazila mnohé. Vypadá to jako Chovancův blitzkrieg na spravedlnost. A zdá se, že se ministr vnitra nezastaví před ničím. Ostatně svobodě shromažďovací se už vysmál.    

Robert Šlachta, šéf protimafiánské jednotky, podal žádost o odchod do civilu. Je to velmi špatný signál, že se do české kotliny vracejí staré pořádky a může být i hůř. Klientelistické praktiky politiků demoralizují českou společnost a vyvolávají nedůvěru běžných občanů v systém a politiku jako takovou. Dusí naději, že spravedlnost může dlouhodobě a nezávisle promlouvat. Pokud Chovancově útoku na Šlachtu nikdo nezabrání, bude to důkazem, že politici opět neodolali a ve své blízkosti nezávislou složku policie nestrpí. Nenechme si to líbit. Blíží se mnohé volby, šance pro voliče vystavit politikům vysvědčení u volebních uren. 

Autor: Marek Hilšer | pátek 10.6.2016 10:52 | karma článku: 39,80 | přečteno: 3097x
  • Další články autora

Marek Hilšer

Bude nás mít kdo léčit?

16.2.2017 v 17:14 | Karma: 21,99

Marek Hilšer

Cynický škleb a divadlo pro občany

23.10.2016 v 17:44 | Karma: 31,31